Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Outdoor festival “ЈА САКАМ ПЛАЧКОВИЦА” 2024

July 13 @ 08:00 - July 14 @ 17:00

Почитувани:
Се ближи и двасетото јубилејно издание на најдобриот Outdoor festival во Македонија! ,,Ја сакам Плачковица 2024,,.
Ова е специјално јубилејно издание каде што ќе уживаме во природата ќе ја величиме, ќе спортуваме, ќе се забавуваме.
Многу забава под отворено небо. Адреналински активности. Несекојдневни спортски настани. Многу награди признанија.
Одлична рок свирка со веќе докажаните музичари. Гледање на големото финале во фудбал под отворено небо на огромен видео бим.
Сите сте добродојдени.
Оваа година фестивалот ќе се одржи на
13 /14 07 2024 во добро познатиот планиарски дом Вртешка на преубавата планина Плачковица.
Outdoor festival “ЈА САКАМ ПЛАЧКОВИЦА” 2024
📌ПРОГРАМА
▪️Сабота 13.07.2024
🌄 05:00 Виа ферата на врв ,,Лисец,, пл Плачковица
⛰️09.00 Спелеолошка акција посета на пештера “Ќуп” и Голема пештера- воедно и планинарска акција.
🏃🏻‍♂️17.30 Плачковица Trail – 18 км.
🎸21:00 Штипска рок сцена
– Фуриа
– Трипати на ден
– Arre brothers bend
– Јордан Капа – Душанка
▪️Недела 14.07
🚴‍♂️09:30 МТБ тура велосипедизам во соработка со МТБ ШТИП
🏃‍♀️10:30 Детска трка
старт – старо детско одморалиште
🏅12:00 Доделување на признанија и награди на учесниците во активностите
🎧12.30 Рок свирка
🧗‍♀️13:00 Open day качување на вештачката карпа за почетници и авантуристи
🎶14.00 Rock свирка
17:00 Еколошка акција
21:00 Следење на големото финале на европското првенство во фудабал на огромен видео бим на отворено со скара и пиво.
✅МТБ тура, одговорно лице Никола 072 221 821
✅Плачковица Trail, одговорно лице Тони Манев 077 853 049
✅Детска планинарска трка, oдговорно лице Билјана 072 263 289
✅Спелолошка акција посета на пештера Ќуп, Голема пештера,одговорно лице Милорад Ангелов 078 476 716
✅Open day на вештачка карпа, одговорно лице Билјана Спаскова 078 355 352
✅Еколошка акција одговорно лице
Атанска Ристова 078 380 792
✅Виа Ферата на врв Лисец
Одговрно лице Божјидар Јанков 077 755 426
Организатори на фестивалот се:
👉ДПС Лисец – Штип
заедно со сите свои клубови.
👉Општина Карбинци
👉Општина Штип
👉Штипско културно лето
ВАЖНО‼️
📝За да учествувате на фестивалот мора да се регистрирате и да потпишете форма за лична одговорност и познавање на избраната форма на активност.
🔞Лица под 18 години треба да имаат дозвола од нивните родители.
🗳️Котизација за учество на фестивалот во било која избрана дисциплина е 600 денари (финишер,храна,пијалок, поклон за спомен и логистика на избраните активности)
🗳️Котизацијата за детската трка е 300 денари.
📞За детални информации за секоја избрана активност ќе добиете соодветни линкови и тел броеви.
⚠️Пријавувањето за сите кои имаат желба да учевствуаат во било која активност е задолжително заради подобра организиција.
🙌Останатите кои нема да земат учество во активностите се добродојдени и за нив не е потребна партиципација туку многу насмевки.
🛌ОНИЕ КОИ ШТО ЌЕ САКААТ ДА ПРЕНОЌЕВААТ ВО пл. дом ТРЕБА НАВРЕМЕНО ДА СИ РЕЗЕРВИРААТ СМЕСТУВАЊЕ, одговорно лице Перо Санев 070 227 648
Цената на преноќевање во домот е 600 денари.
Камп просторот е 100 денари од човек.
Обезбеден е и камп простор со целосна логистика.
🤗ДОБРЕДОЈДОВТЕ на најубавиот настан ова лето❤️

Details

Start:
July 13 @ 08:00
End:
July 14 @ 17:00